ABC basenów ogrodowych

W letnie, upalne dni nie ma lepszego sposobu na ochłodę niż kąpiel. Żeby zbliżające się lato nie stało pod znakiem dalekich wypraw nad jezioro można zdecydować się na basen. Baseny ogrodowe zapewniają dzieciom wodne zabawy, a dorosłym relaks bez potrzeby opuszczania własnego podwórka.

Rodzaje basenów

baseny ogrodoweDmuchane baseny to najdelikatniejsza i najprostsza w montażu konstrukcja. Przeznaczone głównie dla dzieci, ponieważ są płytkie.

Baseny rozporowe i stelażowe są bardziej stabilne i mają większą pojemność. Konstrukcja basenu rozporowego swoją sztywność zawdzięcza napierającej na ścianki wodzie. Dzięki dmuchanemu kołnierzowi można regulować jego wysokość.

Najbardziej stabilny rodzaj basenów ogrodowych to konstrukcje stelażowe. Rozstawia się je trochę dłużej niż rozporowy i mają stałą wysokość progu.

Czysty basen

Dla zachowania higieny należy dbać zarówno o stan wody jak i sam basen.

Podstawowy sposób oczyszczania wody polega na podłączeniu pompy filtracyjnej, która przepuszcza wodę przez filtr papierowy lub piaskowy. Należy też sprawdzać poziom Ph wody i regulować go za pomocą specjalnych dodatków. Kontynuacją tego procesu jest chlorowanie lub bromowanie wody za pomocą tabletek umieszczanych w pływającym dozowniku. Te zabiegi zapobiegną rozwojowi alg i innych mikroorganizmów w wodzie oraz na ściankach i dnie basenu. Jeśli do basenu dostaną się nieczystości najlepiej jest je wyłowić specjalną siatką na trzonku.