Czy warto zdecydować się na skarpety kompresyjne?

Odzież kompresyjna zdobywa jeszcze większe masy fanów. Nic nadzwyczajnego. Jest nie jedynie odpowiednia, jednak przede wszystkim niemal realizuje pokładane w niej nadzieje. Odzież kompresyjna teraz dostępna jest na większość ciała, mamy koszulki, spodnie, opaski lub także skarpety kompresyjne. Nierzadko zamawiają je spółki, nie znając jej prawidłowego wykorzystania. Ponieważ ucisk to nie to samo co kompresja.

Skarpety kompresyjne – charakterystyka

Jest taki wyraz jak kompresjoterapia, jaka ma na celu leczenie żylaków oraz kończyn dolnych. Polega na tymże, by nosić coś, co będzie uciskało określone miejsce, mogą to być chusty, bandaże lub skarpetki. Takie uciskanie kończyn ma na celu naprawę krążenia krwi. Dodatki kompresyjne mają na celu uciskanie konkretnej partii ciała, ponieważ jedynie wówczas widoczne są rezultaty. Skarpety kompresyjne odkryły również własne wykorzystanie w sporcie, szczególnie w bieganiu na dalekich dystansach.

Jak funkcjonują kompresyjne skarpety?

Skarpety kompresyjne usprawniają krążenie żylne i metabolizm mięśni. Ich ucisk powoduje, iż przy maksymalnym tętnie podczas wysiłku ilość krwi – i dostarczanej poprzez nie ilości tlenu – jest większa, co pozytywnie oddziałuje na ich pracę oraz odnowę. Także kompresja ułatwia transport treści wzmacniających do mięśni, co podnosi ich skuteczność. To, iż skarpety kompresyjne pozytywnie oddziałują na biegaczy zatwierdzone zostało m.in. w doświadczeniach wykonywanych podczas ultramaratonu w Afryce Południowej.

Skarpety kompresyjne – czy należałoby?

Mnóstwo osób wątpi w efektywność skarpet kompresyjnych, pozostali twierdzą, iż to składnik odzieży, jaki może zdziałać cuda. Prawda zwykle jest po środku oraz w wypadku skarpet kompresyjnych należałoby przyjrzeć się ich zaletom oraz wadom oraz na tejże bazie podjąć decyzję o zakupie. Skarpety kompresyjne, jak każdy gadżet dla sportowca, mają własnych fanów oraz krytyków. Jeżeli nie spróbujemy ich wykorzystywać, nie przekonamy się o ich efektywności. Można natomiast zaryzykować twierdzenie, iż skarpety kompresyjne winien mieć we własnej garderobie każdy, kto biega, jeździ na rowerze czy uprawia odmiennego typu sport – kup na Polar Sport.