Gripy rowerowe – jak odpowiednio dobrać je do roweru?

Jednym z podstawowych elementów układu kierowniczego w rowerze, który przesądza nie tylko o wyglądzie, ale również o bezpieczeństwie i wygodzie są gripy rowerowe. Odpowiednio dobrane zwiększają komfort jazdy i pozwalają cieszyć się nie tylko estetyką, ale również bezpieczeństwem. Na jakie cechy zwrócić uwagę przy zakupie rączek do roweru i jak dopasować je do konkretnego modelu naszego jednośladu?

Dlaczego wybór odpowiednich gripów rowerowych jest taki ważny?

O tym, jak ważne jest dobranie właściwych gripów, może przekonać się każdy, kto często korzysta z roweru. Rączki do roweru wbrew pozorom są równie istotne, jak wygodne siodełko. Gripy rowerowe od eRowery mają za zadanie nie tylko izolować dłonie użytkownika od zimnego metalu, z którego wykonana jest kierownica. Ich zadaniem jest również zapewnienie dobrego i ergonomicznego ułożenia dłoni na kierownicy tak, by nawet długa jazda była komfortowa i nie powodowała bólu i kontuzji. Wyprofilowanie i materiały, z których wykonane są rączki, muszą być przyjemne w dotyku i zapewniać dobry chwyt. Jeszcze jedną ważną rzeczą jest niwelowanie drgań przenoszonych z roweru na kierownicę. Beztego jazda, tym bardziej na dłuższym dystansie mogłaby być zbyt uciążliwa. Nie mniej ważny jest również ich wygląd i odpowiednie dopasowanie do rodzaju roweru.

Jaki grip do roweru miejskiego, a jaki do trekkingowego?

Rączki do roweru możemy kupić w wielu różnych wersjach, które dopasujemy do stylu jazdy i modelu roweru. Podstawowe modele wykonane z pianki lub owijki szosowej charakteryzują się prostą budową i ciekawymi wytłoczeniami. Mają one za zadanie zapewnić lepszą przyczepność dłoni i zapobiegać jej ślizganiu się po uchwycie. Gripy rowerowe tego typu sprawdzą się w rowerach górskich, czy trekkingowych. Odpowiednia grubość rączki zapewnia lepszą amortyzację i izolację od metalowej rurki kierownicy. Dla miłośników dłuższych wypraw rowerowych polecane są specjalnie wyprofilowane gripy ze spłaszczeniem w okolicy śródręcza. Dzięki ergonomicznej budowie zapewniają wysoki komfort jazdy i zapobiegają nadwyrężeniu dłoni, co mogłoby skutkować kontuzją. Ciekawym rozwiązaniem są również gripy z rogami, dzięki którym w długiej trasie możemy komfortowo oprzeć się na kierownicy, by zmienić pozycję.

Gripy rowerowe a materiał wykonania

Gripy mogą być wykonane z różnych materiałów. Ich wspólną cechą powinna być wysoka odporność na ścieranie, działanie wilgoci i wysokich temperatur oraz ogólna wytrzymałość. Do najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do wykonania rączek do roweru należą przede wszystkim guma i pianka. Ta ostatnia jest wyjątkowo komfortowa i sprawdzi się dla miłośników długich wypraw. Niekiedy stosuje się również silikon. Tutaj może pojawić się jednak problem klejenia do dłoni pod wpływem wysokich temperatur. Ciekawym rozwiązaniem do roweru miejskiego mogą okazać się gripy wykonane ze skóry naturalnej dopasowanej odcieniem do designu jednośladu. To prawdziwa gratka dla osób, które uwielbiają ciągle udoskonalać wygląd swojego roweru.