Siodełka żelowe, czyli jak poprawić komfort jazdy na rowerze

Jazda na rowerze to najprostszy i jeden z najprzyjemniejszych sposobów na zgubienie zbędnych kilogramów oraz poprawienie swojej kondycji. Kluczowe jest wybranie odpowiedniego roweru dla siebie oraz poszczególnych akcesoriów, które mają niebagatelny wpływ na jakość i komfort jazdy. Sprawa dotyczy między innymi również siodełka rowerowego.

Rożne rodzaje siodełek rowerowych

Jest to akcesorium, które może się od siebie różnić nie tylko kształtem, ale także szerokością, wysokością oraz miękkością. Im dłuższe trasy przed nami, tym większą wagę przykładamy do tych aspektów, ponieważ twarde i źle dopasowane siodełko może sprawić, że nie tylko dopadnie nas ból pleców czy pośladków, ale także nieprzyjemne otarcia ud i miejsc intymnych.

W kontekście miękkości wyróżnia się między innymi siodełka żelowe oraz piankowe (https://www.erowery.pl/m/89937/czesci-siodelka-i-akcesoria). Jeśli chodzi o kształt, to dostosowane są one do anatomii kobiecej oraz męskiej. Z tego względu rozróżnia się siodełka męskie, damskie oraz dziecięce. Siodełko uzależnione jest także od typu roweru, np. trekkingowe, MTB czy crossowe.

Niezwykle istotna miękkość siodełka

siodełka żelowe

Siodełka zdecydowanie mogą różnić się miękkością. Dla jednych jest to kwestia bardzo ważna, dla innych mniej. Niemniej jest to aspekt, który może uchronić przed bólem pośladków i otarciami. Siodełka żelowe posiadają sztywną konstrukcję oraz wypełnienie, które jest miękkie i bardzo przyjemne w dotyku. Jest to zasługa zastosowania specjalnego żelu, który się nie przemieszcza, nie odkształca, nie kruszy i nie twardnieje, jak bywa to w przypadku pianki. Dodatkowo odznacza się świetnymi właściwościami amortyzującymi. Wybierając dla siebie siodełko rowerowe warto więc kierować się co najmniej trzema aspektami, które mają zasadniczy wpływ na komfort jazdy rowerowej, w tym przede wszystkim na długich i wyczerpujących odcinkach.