Jak wybrać dobry rower?

Choć rowery wydają się być bardzo prostym, żeby nie powiedzieć – prymitywnym narzędziem służącym do przemieszczania się, to jednak są to tylko pozory. Tak naprawdę to bardzo skomplikowane maszyny, których wybranie powinno być poprzedzone naprawdę dużym zastanowieniem się oraz, co najważniejsze, zdobyciem dość pokaźnej wiedzy na ich temat. Jak wybrać nowoczesny model roweru, aby możliwie jak najlepiej odpowiadał on potrzebom i oczekiwaniom danego rowerzysty?

Jakie będzie przeznaczenie roweru?

Od czego powinno się zacząć proces wybierania roweru? Rzecz jasna, podobnie jak w przypadku np. samochodu, kluczowe jest tu określenie tego, jakie będzie jego przeznaczenie. Pozwoli to bowiem pójść dalej, czyli poznać konkretne rodzaje rowerów, a tym samym dobrać je do określonych wcześniej potrzeb.

Z tego też powodu konieczne jest określenie tego, czy ma to być rower jedynie rekreacyjny, służący do okazjonalnych jazd, np. do parku, czy też po niewielkie zakupy, czy też np. rower sportowy, którzy wykorzystywany będzie do treningów, czyli wielokilometrowych jazd poza miasto, nastawionych przede wszystkim na jak najkrótszy czas przejazdu jak największej odległości. Oprócz tego na rynku spotkać bez trudu można rowery turystyczne, które mogą pomieścić sporo bagażu, umożliwiając np. spakowanie się na kilka dni, lub też terenowe modele rowerów wykorzystywanych do jazdy po sypkiej i bardzo luźnej nawierzchni, a czasem nawet do zjazdów wysokogórskich.

Jakie są typy rowerów?

Jak zatem widać, na rynku spotkać można właściwie każdy możliwy rodzaj roweru dopasowany do najpopularniejszych potrzeb. Czym jednak poszczególne rowery się charakteryzują, a co najważniejsze, do czego mogą być one wykorzystywane?

Nie da się ukryć, że jednym z najpopularniejszych modeli rowerów na polskich ścieżkach jest wersja górska. Popularny góral, czyli fachowo rower typu MTB, to wersja wyposażona w bardzo grube i terenowe koła, które zapewniają naprawdę rewelacyjną przyczepność. Co więcej, jest to również rower lekki, a także bardzo wytrzymały i odporny na duże przeciążenia. Jego cechą charakterystyczną jest właściwie brak jakiegokolwiek dodatkowego wyposażenia.

Innym modelem jest rower szosowy, czyli formuła jeden wśród rowerów. Jest to model o bardzo dużych, lecz jednocześnie cienkich kołach. Cała konstrukcja opracowana jest z jedną myślą – rozwijania jak największych prędkości.

Innym wartym uwagi modelem jest wersja trekkingowa, która posiada wyprostowaną pozycję jazdy,  a jednocześnie bardzo podobne do szosowych opony. Cechą charakterystyczną jest w tym wypadku obecność błotników, oświetlenia oraz bagażnika.

Jakie powinno być wyposażenie dodatkowe?

Jak zatem widać, na rynku znaleźć można naprawdę zróżnicowaną ofertę rowerów. Warto się jednak jeszcze zastanowić nad tym, jakie powinno być dodatkowe wyposażenie takiego pojazdu, Oczywiście każdy rower musi być wyposażony w oświetlenie, ponieważ tego zwyczajnie wymaga polski prawo. Co więcej, musi to być również rower, który wyposażony będzie w błotniki, tak aby jazda na nim nie oznaczała ryzyka pobrudzenia sobie ubrania. Na koniec warto mieć na uwadze również to, że dobrym pomysłem jest posiadanie bagażnika lub sakw rowerowych, dzięki czemu znacznie wzrośnie praktyczność danego roweru.