Jakie są rodzaje błotników rowerowych?

Błotniki rowerowe są bardzo ważnym elementem wyposażenia powszechnie lubianego jednośladowca. Głównym zadaniem błotników jest oczywiście ochrona przed zabrudzeniami. Jak się jednak okazuje, wybór idealnych dla siebie akcesoriów rowerowych może nie być całkiem oczywisty. Jak wybrać błotniki rowerowe aby idealnie pasowały do roweru?

Błotniki stalowe, plastikowe i karbonowe 

Błotniki rowerowe klasyfikujemy na podstawie różnych kryteriów. Jednym z nich jest rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane. Najstarsze błotniki to te, wykonane ze stali. Do dziś możemy je spotkać jako wyposażenie rowerów miejskich. Są one co prawa dość ciężkie, ale nie utrudniają spokojnych przejażdżek. Błotniki stalowe mogą robić nieco hałasu, zwłaszcza na nierównych powierzchniach, ale są za to trwałe i łatwe w utrzymaniu.

Błotniki są najczęściej spotykane jako wyposażenie rowerów z najniższej półki. Rzeczywiście elementy plastikowe nie cieszą się uznaniem wśród zapalonych kolarzy, ale błotniki wykonane z tego tworzywa mają szereg zalet. Jedną z nich jest ich lekkość. Oprócz tego są one stosunkowo niedrogie i łatwe w montażu i utrzymaniu.

Błotniki karbonowe wykonane są z włókna węglowego. Cieszą się one szczególnym zainteresowaniem wyczynowców i kolarzy szosowych. Błotniki karbonowe są bardzo lekkie, trwałe i wykonane z najwyższej jakości surowców. Ich zakup jest dość sporym wydatkiem, ale takie błotniki z pewnością zniosą długą eksploatację. 

Błotniki stałe i tymczasowe 

Błotniki rowerowe możemy także podzielić ze względu na typ montażu. Wyróżniamy błotniki stałe oraz tymczasowe. Błotniki stale mają zwykle w swoim wyposażeniu dodatkowe wsporniki, które dodatkowo stabilizują konstrukcję jednośladowca. Ich montaż jest dość złożony i wymaga użycia specjalnych narzędzi.

Błotniki tymczasowe określa się mianem błotników szybkiego montażu. Rzeczywiście ich montaż polega na przymocowaniu błotnika do ramy podsiodełkowej. Ich niewątpliwą zaletą jest prostota wykonania i funkcjonalność. 

Błotniki pełne i niepełne 

Przy wyborze błotników rowerowych, ogromne znaczenie ma typ i przeznaczenie roweru. Błotniki pełne, które są zdecydowanie większe i dłuższe, służą osobom, które traktują rower jako środek lokomocji do pracy czy szkoły. Takie błotniki najskuteczniej chronią przed zabrudzeniami. Sprawdzają się idealnie jako wyposażenie rowerów miejskich i trekkingowych.

Miłośnicy kolarstwa wyczynowego i szosowego z dużą starannością podchodzą do kwestii dodatkowych akcesoriów. Jeśli decydują się na błotniki, ich wybór zwykle pada na błotniki niepełne, które nie stanowią obciążenia dla jednośladowca. Takie błotniki są doskonałe dla rowerów szosowych i MTB. 

Jak wybrać błotniki rowerowe?

Wybierając błotniki rowerowe powinniśmy przede wszystkim zastanowić się nad tym, jaką rolę odgrywa w naszym życiu rower. Jeśli jest on jedynie weekendową atrakcją w sezonie letnim, kwestia wyboru błotników staje się dużo uproszczona. Niemniej jednak osoby, które traktują rower jako swój główny środek transportu lub zajmują się kolarstwem sportowym, powinny wziąć pod uwagę wszystkie kryteria i dopasować błotniki rowerowe do swoich indywidualnych potrzeb.