Cechy idealnej zimowej kurtki rowerowej
Zimowa kurtka na rower jest zdecydowanie różna od tej używanej wiosną czy latem. Nie ma w tym nic dziwnego, skoro ma być ona używana w zupełnie innych warunkach atmosferycznych. Stąd też oczywiste jest też to, że stosuje się w niej rozwiązania, które umożliwiają wygodne korzystanie z niej. Czym wyróżnia się zimowa kurtka?
Membrana wpinana do kurtki
Bardzo dużą popularnością cieszą się zimowe kurtki na rower, które mają wpinaną membranę. Jest to dodatkowa warstwa, którą w zależności od warunków pogodowych można przypinać lub odpinać. Warstwa ta charakteryzuje się dobrymi właściwościami cieplnymi. Właśnie dlatego jest ona najczęściej wykorzystywana właśnie w zimie. Dzięki niej kurtka rowerowa może być wykorzystywana nawet w ujemnych temperaturach i przy nieprzyjemnym wietrze. Ciekawą kwestią jest też możliwość wpinania membrany, która chroni wyłącznie tułów rowerzysty, ale nie jego ręce. Dzięki temu może ona chronić przed zimnem narządy witalne, które są szczególnie narażone na przemarzanie. Noszenie kurtki na rower z membraną nie zwalnia jednak z sięgania po bieliznę termiczną.
Zabezpieczenia przy nadgarstkach
Zimowe kurtki na rower, których używa się zimą, powinny mieć dodatkowe ściągacze przy nadgarstkach. Dzięki nim rękawy dobrze przylegają do rąk na całej długości i nie ma ryzyka, że wiatr będzie przedostawał się pod kurtkę. Ściągacze powinny też znajdować się przy szyi oraz na dole kurtki. Często są one zastąpione przez specjalne usztywnienia, które dodatkowo chronią też przed wiatrem. To właśnie ich zadaniem jest ochrona dolnej części pleców, która może być odsłonięta, gdy kolarz się pochyla. Ochrona szyi stanowi pewien substytut szalika – chroni szyję przed zimnem oraz przed otarciami. Osłony te powinny znajdować się we wszystkich kurtkach rowerowych – niezależnie od tego, na jaką porę roku je przygotowano.