Czym różni się longboard od standardowej deskorolki?

Deskorolki są obecnie bardzo powszechne, a szczególnie w większych miastach. Nie wszystkim jednak odpowiada standardowy sprzęt, ponieważ nie zapewnia on oczekiwanej płynności w jeździe po asfalcie. Z tego właśnie względu powstała odmiana dłuższa deskorolki, zapewniająca zwiększoną stabilność i płynność podczas jazdy.

Jakie są rodzaje deskorolek longboard?

longboard

Gdy standardowa deskorolka ma rozmiar w granicach 70-80 cm, to longboardy zaczynają się od 90, a kończą nawet na półtorametrowej długości blatu. Długa deska nie jest ogólnie przeznaczona do robienia tricków, chociaż modelami freestyle niektóre tricki wykonywać można. Inne różnice dotyczą odwrotnego montowania traka, co obniża środek ciężkości i poprawia zwrotność, a także większy rozmiar kółek, co ułatwia i upłynnia jazdę. Wyróżniane jest kilka modeli longboardów:

  • carving;
  • cruizer;
  • downhill; 
  • freestyle;
  • dancer.

Dla kogo dedykowane są longboardy?

Deskorolki typu longboard dedykowane są przede wszystkim miłośnikom dłuższej jazdy na desce z zachowaniem dużej płynności. Dzięki szerszemu trakowi są to deski stabilniejsze, łatwiej jest również taką deską sterować. Niektórymi, np. downhill oraz carving można uprawiać szybszą jazdę po pochylonym terenie, a w internecie można znaleźć sporo filmików pokazujących zjazdy asfaltowymi serpentynami. Trzeba jednak zaznaczyć, że osiągane prędkości są na tyle wysokie, że niezbędne jest stosowanie zabezpieczeń. Konieczne są ochraniacze oraz kask, ale również specjalne rękawice do kontrolowania zjazdów oraz wytracania nadmiernej prędkości.