Dobór i ustawienie siodełka rowerowego

Podczas zakupu roweru staramy się wybrać taki, który będzie odpowiadał nam zarówno wizualnie, jak i względem komfortu jazdy. Wszystko jest tak naprawdę zależne od celu naszych wypraw rowerowych. Tak samo jest w przypadku siodełka do roweru. O ile istnieje uniwersalne siodełko, to z doświadczenia każdy wie, że tylko dopasowane indywidualnie daje komfort i wygodę jazdy oraz brak obtarć, które mogłyby nas wyeliminować z jazdy na rowerze na dłuższy czas.

Siodełko rowerowe a budowa ciała

Jak wybrać siodełko rowerowe ze względu na budowę ciała? Niestety wielu początkujących cyklistów przyjmuje za pewnik, iż siodełko zamontowane fabrycznie do roweru na pewno jest tym właściwym. Jest to bardzo mylne podejście i warto mieć na uwadze, że siodełko zawsze jest dostosowywane do modelu roweru. Zdając sobie sprawę, że zupełnie nie jest to idealne rozwiązanie, musimy pomyśleć nad zakupem siodełka odpowiedniego dla nas, ze względu na wiele czynników, w tym budowę ciała. Jak można sobie wyobrazić, wysoki i dobrze zbudowany mężczyzna nie będzie czuł się komfortowo na siodełku dużym i szerokim ze względu na anatomię, tak samo drobna kobieta na siodełku w wersji wąskiej i małej..

Budowa siodełka rowerowego

Dobierając odpowiednie siodełko do własnych preferencji należy pamiętać, że dłuższe wędrówki na rowerze wymagają zupełnie innej budowy siodełka, niż krótkie przejażdżki rowerowe. Wbrew pozorom, wybierając się na kilkugodzinną wyprawę najlepszą opcją będą siodełka twardsze. Ważne jednak, aby ta wersja posiadała system amortyzujący. Pozwoli to na bezbolesną dłuższą jazdę, dzięki odciążeniu miednicy. Intymne części ciała są bardzo narażone podczas jazdy na rowerze i z tego powodu siodełko rowerowe musi spełniać wszystkie wymogi odnośnie celu wyprawy.

Wybór siodełka do roweru

To od kości kulszowych zależy, jakie siodełko rowerowe powinniśmy wybrać. Każdy człowiek ma inny rozstaw tych kości i mądrym sposobem będzie sprawdzenie go przed dokonaniem zakupu. Można to sprawdzić w następujący sposób. Siadając na plastycznym podłożu, w pozycji jaką przyjmujemy zwyczajowo na rowerze, mierzymy odległość jaka jest pomiędzy najgłębszymi punktami pozostawionego przez nas odbicia. W ten sposób możemy przyjąć, że siodełko idealnie dopasowane do naszej budowy ciała, powinno być nieco szersze niż odbicie z plastycznego podłoża. 

Wybór siodełka według płci

Kobiety wybierają przeważnie siodełka nieco szersze. U mężczyzn problem jest troszkę poważniejszy, ze względu na genitalia. Siodełko powinno być nieco węższe oraz posiadać otwory, wgłębienia oraz specjalne wyściółki, które mają na celu odciążenie nacisku na nie. Niestety źle dobrane siodełko może spowodować problem z oddawaniem moczu, a w szczególnych przypadkach nawet kłopoty z prostatą.

Ustawienie siodełka na rowerze

Kiedy dokonamy już właściwego wyboru siodełka, musimy zwrócić jeszcze uwagę na jego ustawienie. Ważne jest, aby jazda na rowerze była wygodna, nogi mogły poruszać się na odpowiedniej wysokości, a kręgosłup nie cierpiał w czasie jazdy.