O czym każdy rowerzysta powinien pamiętać, udając się w podróż?

Jazda rowerowa niesie ze sobą sporo zdrowotnych korzyści dla organizmu. Jednak, by była ona udana, trzeba spełnić kilka podstawowych warunków. Najlepiej zrealizować je jeszcze przed opuszczeniem domu.

Wytyczne przed dalekimi podróżami rowerowymi

Po pierwsze należy sprawdzić, czy działają prawidłowo tarcze hamulcowe rowerowe (zobacz ich ceny w sklepie online). To bardzo ważne, gdyż na autostradzie nie ma czasu na długie postoje. Każdy nieplanowany przystanek stwarza potencjalne ryzyko wypadku. Po drugie, oprócz stanu technicznego pojazdu liczą się takie rzeczy jak odpowiednie nawodnienie organizmu i wygodne ubranie i obuwie. Strój na rower powinien być tak dobrany, żeby skóra mogła oddychać. W przeciwnym wypadku może dojść do poważnych odparzeń.

Równie ważną rzeczą jest to, aby mieć na sobie kask i ochraniacze na łokcie i kolana. Ten ekwipunek może uchronić nas przed otarciami i poważnymi urazami głowy w razie wypadku. Płaszcz przeciwdeszczowy, pompka rowerowa i telefon komórkowy to rekwizyty, które na pewno nie zawadzą. Jak to się mówi, lepiej dźwigać, niż ścigać.

Co robić, gdy w trasie popsują się nagle tarcze hamulcowe rowerowe?

Wyjścia są dwa. Pierwsze z nich to samodzielna ich wymiana. Druga to zadzwonienie po pomoc do profesjonalnego serwisu. Przy czym, nie ma pewności, że fachowcy mają czas, by przyjechać i od ręki wymienić nam zepsute tarcze hamulcowe. Czekanie na nich może okazać się wybitną próbą naszej cierpliwości. Dlatego też tak ważny jest gruntowny przegląd techniczny przed wyruszeniem w długą trasę.