Serwis sprzętu narciarskiego

Szusowanie na nartach oraz desce snowboardowej, jest to w zimie najlepszy sposób na spędzenie wolnego czasu dla osób, które lubią aktywnie go spędzać. Intensywne użytkowanie nart oraz snowboardu wiąże się jednak z pewnymi wobec niego obowiązkami.

Serwis przedsezonowy

W pierwszej kolejności należy pamiętać o tym, aby przynajmniej przed pierwszą jazdą na stoku oddać narty do serwisu. Tam powinni nam naostrzyć krawędzie i nasmarować ślizgi. Jeśli w ślizgach powstały ubytki, dobrze zlecić ich naprawę. Jednorazowa wizyta przed sezonem jest absolutnym minimum. Co jest jednak optimum?

Jak powinniśmy dbać o sprzęt?

Aby sprzęt był w dobrym stanie przez długi czas, oraz aby pozwalał nam cieszyć się z jazdy, musi być regularnie smarowany i ostrzony. Niestety regularne wizyty w punkcie serwisowym będą nas sporo kosztowały. Dobrym wyjściem jest zakupienie własnego osprzętu serwisowego takich firm jak toko.

Sprzęt serwisowy toko (szukaj tutaj) oraz innych firm może być oczywiście przeznaczony dla profesjonalnych serwisów, oraz dla użytkowników indywidualnych. Do własnego użytku najlepiej jest zakupić przede wszystkim odpowiednie smary i żelazko do ślizgów. Do smarowania przydadzą się nam również odpowiednie szczotki i cyklina. Jeśli chcemy samodzielnie pobawić ostrzenie krawędzi, musimy zaopatrzyć się w imadła narciarskie oraz zestaw pilników.

Co nam daje ostrzenie krawędzi?

W kwestii smarowania nie ma wiele do tłumaczenia. Dobrze wysmarowana narta lepiej jeździ. Jeśli natomiast będziemy mieli w narcie tępe krawędzie, nie będziemy mogli z łatwością szusować po stoku, a w niektórych warunkach może to być wręcz niebezpieczne.