Wady i zalety rowerów elektrycznych

Choć może się wydawać, że na rynku rowerów panuje zastój i stagnacja, to jednak jest zupełnie inaczej. Każdego roku pojawiają się technologiczne nowinki i różnego rodzaju usprawnienia. Dobrym tego przykładem są rowery elektryczne. Zanim jednak przejdzie się szybko do pytania, jak wybrać rower elektryczny, najpierw warto się zastanowić nad tym, co konkretnie powoduje, że cieszy się on stale rosnącą popularnością? Innymi słowy, jakie są najważniejsze zalety rowerów elektrycznych, ale też, jakie może on mieć wady, które mogą nieco rzutować na jakość i przyjemność z jego używania?

Najważniejsze zalety rowerów elektrycznych

Co konkretnie sprawia, że rower elektryczny, czyli wyposażony w dodatkowy silnik i baterię, cieszy się tak dużym powodzeniem? Czy takie wspomaganie przy pomocy energii elektrycznej nie zabija nieco ducha tego sportu, który opiera się przede wszystkim na własnej sile i umiejętnościach?

Jak się okazuje, dodatkowa energia podczas jazdy nie ma najmniejszego wpływu na to, jak się postrzega taki rower. Dzięki temu, że pedałowanie jest łatwiejsze, jazda na takim rowerze staje się znacznie przyjemniejsza. Dzięki temu, że otrzymuje się wspomaganie np. na stromych podjazdach, takiego typu modele chętnie wykorzystywane są przez osoby dojeżdżające rowerami do pracy. Dzięki nim nie tylko jest się w pracy szybciej i bez korków, lecz również nie męczy się tak mocno jak na klasycznym rowerze, co powoduje mniejsze pocenie, które jak wiadomo w pracy może stanowić spory problem.

Dużą zaletą modeli elektrycznych jest również to, że ułatwiają one start w sportowy świat osobom z problemami zdrowotnymi czy też ze zwykłą nadwagą. Wiele osób zwyczajnie boi się większego wysiłku z powodu niewiadomej reakcji ich organizmu. Rower elektryczny umożliwia bardzo spokojne i odpowiednie wspomaganie rozpoczęcia uprawiania sportu.

Na koniec warto jeszcze zauważyć, że takie rowery pomimo naprawdę zaawansowanej technologii, która je napędza, są bardzo proste w użyciu i nikomu prowadzenie ich nie powinno sprawiać żadnego większego problemu.

Czy rowery elektryczne mają jakieś wady?

Jak zatem widać, zalety, którymi charakteryzuje się rower elektryczny, są bardzo interesujące. Trzeba jednak dla zupełnej uczciwości zadać pytanie, a co z wadami? Czy są jakieś i jakiego kalibru?

Najważniejszą wadą takiego roweru jest oczywiście jego cena. Średnio taki model to koszt nawet 5-6 tysięcy złotych, co w przypadku zwykłego użytkownika roweru może być wydatkiem nie do przeskoczenia.

Co więcej, na uwadze trzeba mieć to, że rowery tego typu posiadają jednak ograniczoną żywotność akumulatora, który prędzej czy później się wyczerpuje. Pamiętać trzeba również, że rowery elektryczne z powodu swojego dodatkowe osprzętu są droższe i znacznie gorzej sterowne niż te zwykłe. Jeśli więc bateria się wyczerpie, rowerzysta pozostaje z dużym, ciężkim i trudnym do sterowania rowerem, którego będzie musiał napędzać samodzielnie.

Podsumowanie

Nie da się ukryć, że rowery elektryczne nie są idealnymi pojazdami. Mają pewne wady i grzeszki, z którymi trzeba się będzie zmagać, gdy się wybierze jeden z nich. Mimo jednak to warto taki rower kupić, ponieważ korzyści, które daje, są naprawdę niezwykłe.