Wybieramy raki na buty

Zbliżający się sezon zimowy to ostatni moment na przygotowanie się do złych warunków pogodowych na szlakach. Śnieg i lód na tychże szlakach stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Jednym z podstawowych elementów wyposażenia, który zapewni nam bezpieczeństwo są raki.

Czym są raki?

Raki na obuwiu gwarantują nam stabilizację i pozwalają przemieszczać się po ośnieżonych i oblodzonych powierzchniach. Uogólniając raki są platformą z kolcami wyposażoną w odpowiedni system mocowania. W sprzedaży oferowanych jest wiele rodzajów raków, które mogą być przeznaczone do użytkowania rekreacyjnego (przez turystów), jak i do użytkowania profesjonalnego (przez wspinaczy). Jak dobrać odpowiednie raki na buty (https://www.polarsport.pl/wspinaczka/raki.html)?

Dobór raków do butów

Należy pamiętać, że raki nie mogą być zamontowane na każdym rodzaju obuwia. W praktyce są one kompatybilne głównie z profesjonalnymi butami przeznaczonymi do wycieczek i wypraw górskich. Najważniejszą rzeczą jest sztywność. Buty zbyt miękkie spowodują uszkodzenie metalowego łącznika w rakach. Możemy jednak spróbować założyć tzw. modele koszykowe.

Jeżeli jednak interesują nas modele półautomatyczne lub automatyczne musimy uposażyć się w obuwie wyposażone w ranty, czyli wgłębienie znajdujące się na pięcie (dla raków półautomatycznych) lub zarówno na pięcie, jak i z przodu w przypadku raków automatycznych. Jeżeli nasze buty posiadają takie wgłębienie możemy mieć pewność co do ich wysokiego poziomu sztywności.