Jak dobrać pedały rowerowe do uprawianej dyscypliny?

Doborowi właściwych pedałów do roweru najwięcej uwagi poświęcają zwykle profesjonalni sportowcy. Warto jednak wiedzieć, że odpowiednio dopasowane akcesoria mogą też w znacznym stopniu wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo amatorów oraz osób jeżdżących rekreacyjnie. W ostatnich latach coraz więcej osób interesuje się poszczególnymi dyscyplinami związanymi z jazdą po szosach lub w wymagającym terenie. Jak wybrać pedały rowerowe, które spełnią wszystkie wymagania?

Przede wszystkim jakość

Poszukując pedałów, warto stawiać na modele znanych i sprawdzonych firm. Dobrym pomysłem może okazać się zaczerpnięcie rady od doświadczonych rowerzystów lub kadry sklepu ze sportowym sprzętem. Kupowane akcesoria powinny być wykonane starannie, przy użyciu dobrej klasy materiałów. Należy zwrócić uwagę na takie czynniki jak odporność na szkodliwe warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Chcąc zadbać o komfort i szybkość jazdy, warto też upewnić się, że pedały są lekkie. Do szczególnie cenionych zalicza się modele wykonane z aluminium. Ważne jest też to, aby ich konstrukcja była solidna. Zaleca się zdobyć informacje na temat tego, czy łożyska danych pedałów zostały uszczelnione. Warto też upewnić się, że elementy pracują bez oporu.

Jakie pedały do rowerów typu MTB?

Osoby decydujące się na jazdę po wymagających górskich trasach z ekstremalnymi elementami, takimi jak skoki, powinny wybierać wysokiej jakości pedały platformowe. Wśród nich odnaleźć można modele dopasowane do wymagań poszczególnych dyscyplin. Różnią się materiałem wykonania, polem podparcia i wykorzystanymi rozwiązaniami zwiększającymi zakres ich poszczególnych właściwości. Modele z tej kategorii będą przystosowane do danych typów pojazdów. Wybierając model dla siebie, należy dokładnie określić, w jakich warunkach i w jaki sposób jeździ się rowerem.

Jak dobrać pedały do roweru szosowego?

Zupełnie inne wymagania muszą spełnić pedały wykorzystywane do jazdy tzw. kolarzówkami. W tym przypadku należy wybierać modele zatrzaskowe. Ich zakup proponuje się już początkującym. Osoby, które planują powoli przyzwyczajać się do jazdy na maszynie o specyficznym kształcie mogą oczywiście zacząć swoją przygodę ze standardowymi pedałami platformowymi. Z czasem warto jednak wyposażyć się właśnie w modele wpinane z odpowiednio dopasowanym do nich obuwiem. Taki zestaw pozwala na stabilne przymocowanie stóp do powierzchni elementów, za których pomocą napędza się rower. Pozwala to na uzyskanie lepszej kontroli nad pojazdem. Szosówkami jeździ się zwykle z dużą prędkością. Bardzo ważne jest tutaj stabilne utrzymanie kończyn i redukcja ryzyka ześlizgnięcia się stopy. Wybór odpowiednich pedałów będzie więc miał ogromny wpływ na bezpieczeństwo użytkowników. To szczególnie istotne na stromych drogach asfaltowych w górskim terenie.

Właściwie dopasowane pedały ułatwią osiąganie możliwie najlepszych wyników w danej dyscyplinie. Należy pamiętać o tym, aby nigdy nie podejmować ekstremalnych aktywności bez profesjonalnego wyposażenia i przygotowania.