Kursy Rya- fachowe przygotowanie do żeglugi dalekomorskiej

Żywot żeglarza to ciężki kawałek chleba. Niemniej nie brakuje osób, które odbywają kursy rya i chcą za ich ukończenie otrzymać certyfikaty Rya. Dla nich żegluga to pasja i sposób na życie, który przynosi im radość i ukojenie.

Jakie praktyczne umiejętności musi opanować kandydat, by otrzymać certyfikaty rya?

Musi dobrze manewrować statkiem. Musi umieć zmieniać kurs i nim nawracać. Powinien również umieć go załadować oraz wiedzieć jak on konkretnie działa i jakie urządzenia się na nim znajdują. By zaliczyć kursy rya, powinien wypływać w dzień co najmniej 300 godzin i chociaż 8 godzin w ciągu nocy.

To po to, by poznał, jakie są problemy ze statkiem za dnia, a jakie w nocy. Dzięki ćwiczeniom praktycznym zetknie się z różnymi warunkami na morzu i będzie wiedział jak im zaradzić.

Inne kryteria, jakie musi spełnić kandydat?

Przede wszystkim nie może mieć on choroby morskiej ani innych przewlekłych chorób. One uniemożliwiałyby przebywanie na otwartych wodach. Poza tym osoba chcąca otrzymać certyfikaty rya powinna mieć ukończone 17 lat. To po to, by mogła wytrzymać trudy kondycyjne kursów rya. Po trzecie musi ona umieć pływać, gdyż w programie szkoleń przewidziane jest udzielanie pomocy poszkodowanym za burtą.

Musi również znać angielski, gdyż w tym języku będzie przeprowadzany końcowy egzamin. Bez jego znajomości nawet nie zrozumie, co ma konkretnie wykonać. By ukończyć kursy rya – trzeba być osobą komunikatywną i zdecydowaną. Dobrze, gdy umie się zarządzać załogą, bo od tego może zależeć również nasze życie.