Podstawowe informacje o czekanie
Jeśli ktoś w niedalekiej przyszłości planuje wybrać się w góry, w celu wpinania się w wyższych partiach, z pewnością będzie musiał zakupić sobie czekan. Problem tylko w tym, że dla osoby mało doświadczonej jest to sprzęt słabo znany. Warto więc zaznajomić się przynajmniej z tymi podstawowymi informacjami odnośnie do czekanów.
Czekan — jakie są rodzaje?
Najważniejszą sprawą, jeśli chodzi o czekany, jest to, że występują one w dwóch rodzajach: www.polarsport.pl/wspinaczka/czekany.html. Różnica pomiędzy nimi jest dość duża, dlatego też warto wiedzieć, czym się one od siebie różnią, a także jakie jest ich zastosowanie. Pomoże to oszczędzić sobie wiele kłopotów już w terenie.
Czekany podzielić można na modele turystyczne oraz technicznie. Model turystyczny jest bardzo dobrym wyborem dla średnio zaawansowanego użytkownika. Jest nie tylko łatwy we wbijaniu, lecz również nadaje się do długich śnieżnych podejść, a także delikatnych podejść w górę.
Jeśli jednak ktoś potrzebuje nieco bardziej zaawansowany sprzęt, który będzie używany na bardzo wymagającym stoku, poleca się, aby nabyć w takiej sytuacji model techniczny. Jego konstrukcja sprawia, że możliwe jest na nim nawet podciąganie się.
Najważniejsze elementy czekana
Podczas wybierania odpowiedniego dla siebie modelu, trzeba również wiedzieć, z jakich konkretnie elementów składa się standardowy czekan. Elementami tymi są z pewnością stylisko, czyli inaczej mówiąc uchwyt, który powinien mieć odpowiednią długość, oraz dobrze, jeśli będzie pokryty antypoślizgową powłoką. Kolejnym elementem jest głowica. To właśnie najważniejsza część, która musi być wykonana z bardzo dobrych jakościowo materiałów. To właśnie głowica jest wbijana w skałę, aby zapewnić odpowiednio dużą stabilność mocowania i uchwytu. Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę na to, że na drugim końcu styliska znajduje się grot, który najczęściej wykorzystywany jest do awaryjnego hamownia. Jest to element, który często jest pomijany w przypadku tańszych modeli. Ostatnią sprawą, w którą każdy czekan musi być wyposażony, jest pętla, czyli inaczej mówiąc pętla nadgarstkowa, zabezpieczająca czekan przed upadkiem i zgubieniem go.