Lampka rowerowa USB – najważniejsze informacje

Oświetlenie rowerowe jest krytycznie ważnym elementem wyposażenia każdego rowerzysty. Jest ono nie tylko istotne z punktu widzenia prawnego — za jego brak grozi mandat — lecz przede wszystkim z powodów bezpieczeństwa. Dobrze oświetlony rower jest widoczny przez innych uczestników ruchu, przez co jest bezpieczniejszy. Oczywiście lampki rowerowe cały czas się zmieniają i co jakiś czas pojawiają się na rynku ciekawe nowości. Kilka lat temu sporą rewelacją było wprowadzenie na rynek lampek z diodami led, natomiast dziś równie dużym osiągnięciem jest lampka rowerowa USB. Czym jest takie urządzenie?

Jak działa oświetlenie rowerowe?

Jeśli chce się zrozumieć to, czym jest lampka rowerowa USB, w pierwszej kolejności należy poznać zasadę działania zwykłej lampki rowerowej. Oczywiście jej podstawą jest dioda led, która przy zużyciu niewielkiej ilości energii generuje sporo światła. Jest to rozwiązanie cenione i lubiane powszechnie przez rowerzystów. Źródłem energii w tym wypadku są baterie.
Niestety jak każdy rowerzysta wie, baterie w lampach dość szybko się wyczerpują i często w trakcie jazdy zostaje się bez działającego oświetlenia. Rozwiązaniem tego problemu może być lampka rowerowa USB.

Dlaczego jest ona tak ważna?

W lampce rowerowej USB nie ma baterii, lecz zamontowany jest niewielkich rozmiarów akumulator, podobny do tego, który jest obecny w telefonie komórkowym. Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że czas pracy takiej lampki dzięki akumulatorowi drastycznie się wydłużył.

Jeśli jednak mimo wszystko akumulator się wyczerpie i lampka przestanie świecić, wykorzystać można obecne w niej gniazdo USB. Dzięki niemu do lampki podłączyć można posiadany powerbank, który naładuje lampkę w ciągu kilkunastu minut i będzie można dalej jechać ze sprawnym oświetleniem. Co więcej, lampka może się ładować podczas pracy więc nie trzeba czekać, aż akumulator się naładuje. A jeśli nie ma się powerbanka, do tego samego zadania wykorzystać można także telefon komórkowy.