Wybór rękawic bokserskich

Jednym z głównych elementów wyposażenia osób uprawiających boks są bez wątpienia rękawice bokserskie. Niektórzy zawodnicy, szczególnie ci mniej doświadczeni, mogą jednak mieć problem z odpowiednim ich wyborem. Czym kierować się podczas zakupu rękawic?

Rękawice bokserskie, oferowane przez producentów sprzętu sportowego, różnią się przede wszystkim rodzajem materiału, rozmiarem i sposobem zapięcia. Jeśli chodzi o tworzywo, wyróżnia się rękawice skórzane, syntetyczne i mieszane. Modele skórzane są zwykle o wiele trwalsze i z tego względu polecane profesjonalistom lub osobom, które regularnie trenują boks. Początkującym zwykle wystarczają wersje syntetyczne, które są nieco gorsze jakościowo, ulegają szybszemu zniszczeniu, ale jednocześnie nie pochłaniają zbyt dużych nakładów finansowych.

Jeśli chodzi o rodzaj zapięcia, istnieją dwa typy rękawic bokserskich. Pierwszy, dziś chyba najbardziej popularny, to rękawice na rzepy. Ich cechą jest łatwość i szybkość nakładania (można to zrobić samodzielnie), jednak w przeciwieństwie do opcji sznurowanych – nie ma możliwości tak dobrego dopasowania ich do dłoni.

Ostatnią kwestią jest rozmiar, którego dobór jest sprawą kluczową. Producenci określają go w uncjach (OZ), oznaczających ich wagę. Rozmiar rękawic bokserskich musi być dostosowany do masy ciała zawodnika. Najbardziej powszechny rozmiar wśród mężczyzn to 8 i 10 OZ. Z kolei rękawice 6 OZ przeznaczone są dla bardzo młodych bokserów o drobnej budowie, zaś 14 OZ – dla zawodników powyżej 90 kg.