Serce każdego roweru – rama rowerowa

Rower to nie hamulce, siodełko, czy koła. Nie te elementy określają przeznaczenie roweru, ani jego możliwości. To co jest najważniejsze w budowie tego jednośladu to jego rama, która jest podstawą i swego rodzaju kręgosłupem. Jest bazą dla pozostałego osprzętu, a także określa cały charakter i styl konstrukcji. Dokonując wyboru pomiędzy rowerem szosowym, czy górskim, tak na prawdę decydujemy głównie o określonej ramie.

Wpływ ramy na jazdę

Zależnie od zastosowanej ramy rowerowej zmianie ulegają takie parametry jak pozycja na rowerze, jego wysokość, sztywność i sposób pedałowania. Zależnie od określonej ramy zmianie ulega cała geometria roweru, co ma wpływ na to w jaki sposób jest on użytkowany, a także jak jazdę na nim odbiera ciało. Czy jest to podróżowanie komfortowe, czy np. determinujące liczne kontuzje, gdy rama jest dobrana nieodpowiednio względów wzrostu, czy płci.

Ramy rowerowe – używane materiały

ramy roweroweNa rynku dostępnych jest wiele ram, które różnią się między sobą przeznaczeniem i typem ale również zastosowanym materiałem.

Najczęściej spotykane są ramy rowerowe wykonane z aluminium, który jest na tyle mocny i lekki, a przy tym łatwo dostępny, że cena gotowych produktów jest bardzo atrakcyjna.

Dla osób szukających bardziej sportowych rozwiązań dostępne są ramy wykonane z karbonu. Jest to materiał charakteryzujący się ogromną wytrzymałością, a przy tym bardzo niską wagą, co ma wpływ na osiągane wyniki sportowe. Dla amatorów raczej nie polecany głównie ze względu na cenę.